ילדות בלתי נשכחת

Eitan Vitakon

אוצר: ארמנו טדסקי

התערוכה הקבוצתית 'ילדות בלתי נשכחת' עוסקת בנושא הילדות, בזיכרונות היפים, בזיכרונות הכואבים והעצובים ביותר.

ילדים היו גיבורי רומנים, שירים ודרמות, והם מיוצגים בהרחבה בהיסטוריה של האמנות.

אמנים מפורסמים יצרו יצירות מופת שהותירו תיעוד ועדות עקביים לאורך מאות השנים למצבם של הילדים: מפורטרטים של ילדים ממשפחות אצולה, ציורים המתארים ילדים במהלך משחק חסרי דאגה ועד לילדים החיים בעוני, ילדים בעיתות מלחמה ושבר.

האמנות מתעדת ומייצגת לאורך מאות שנים חתך של הילדות וההתבגרות, שאפשר להשוות אותו למסמך סוציולוגי ואנתרופולוגי. הנושאים, האובייקטים והרגעים של חיי היום-יום מעידים על הצורך החזק שלנו לזכור את העבר כדי לחיות את ההווה ולבנות את העתיד. ילדים הם בני אדם בתהליך: הכול עדיין אפשרי ומעשיהם הם ניסויים שבהם הם מתרגלים להיות המבוגרים של מחר, בפשטות וטבעיות. בעבודות הנבחרות ביקשתי לתפוס ולייצג את שלב הקיום הזה. לתערוכה נבחרו עבודות במדיומים שונים, ציור פיסול, צילום ורישום, ובה מציגים כ 50 אמנים ישראלים ואיטלקים כ -80 יצירות.

הרעיון לתערוכה התגבש מתוך אמונה ורצון לחזק, באמצעות אמנות, את הדיאלוג הבין-לאומי בין מדינות הים התיכון, לפתח בסיס ידע ויחסים בין אמנים של תרבויות ודתות שונות, מתוך אמונה שהאמנות היא כלי של שלום ותקשורת של שבירת מחסומים ודעות קדומות תוך העדפת מערכות יחסים חדשות.

'ילדות בלתי נשכחת', הופקה על ידי אגודת התרבות ע"ש Acribia, בשיתוף המכון האיטלקי לתרבות תל אביב, שגרירות איטליה בישראל והמוזיאון היהודי בבולוניה באיטליה. התערוכה הראשונה הוצגה באיטליה בחלל האמנות בית החולים לשעבר סן רוקו בעיר מטרה ולאחר מכן הוצגה במוזיאון הלאומי של רוונה. במרץ 2019 תעבור התערוכה למוזיאון היהודי בבולוניה ולאחר מכן תמשיך לנדוד ולהיות מוצגת ברחבי איטליה.

תערוכה קבוצתית
פתיחה: 22.11.2018 20:00   נעילה: 29.12.2018 14:00
שיח גלריה: