בין אמי וביני היה קשר מיוחד. אימא אמרה שהצלתי אותה עוד לפני שנולדתי: ההיריון איתי מנע את הפיטורין שלה בתקופה הקשה ההיא, התקופה של רדיפת הרופאים על ידי סטלין.
אימא גידלה אותי לבד.
מגיל צעיר מאוד הייתה לי תחושה שאני חזקה יותר, שאני צריכה להגן עליה, שזה התפקיד שלי.
כבר בגיל שמונה לא נתתי לה ללכת לבדה לדודה שסחטה אותה רגשית, והצטרפתי אליה לביקורים האלה. כשהייתי בת תשע, אמי התחתנה עם יבגני דינקין ומאז כבר לא יכולתי להגן עליה.

כשהייתי בת עשרים וחמש משפחתי ואני עלינו לארץ והורי נסעו לאיתקה שבארה"ב. אבי קיבל משרה מכובדת באוניברסיטת קורנל. כך עברו ארבעים שנה, שבמהלכן נפגשנו רק פעם בשנה.
היא פשרות התפשרה וויתרה על הרבה דברים: היא אישה אינטליגנטית, רופאה פסיכיאטרית, בן אדם מעניין, ויש לה דעות משלה, את כל אלה היא שמה בצד, ועם הזמן גם איבדה את היכולת להרגיש ולרצות.
תמיד הייתה לי תקווה שפעם זה ישתנה, שהיא תחזור להיות היא עצמה כמו שהייתה פעם. זה נראה בלתי אפשרי, אבל לא איבדתי את התקווה, אפילו אם נשאר רק ניצוץ של תקווה. בדמיוני ראיתי תמונות מוחשיות מאוד: שביום מן הימים היא תעלה לארץ; ראיתי אותה בנוף שלנו, כאן אצלנו, איתי ועם הילדים.
כולם אמרו שזה לא יקרה, שמאוחר שעבר הזמן, שהיא כבר מבוגרת מדי, שאם זה היה לפני עשר או חמש עשרה שנה אז אולי, אבל אני לא איבדתי את התקווה.
לפני שלוש שנים, אחרי מותו של בעלה, הייתי בטוחה שהיא תגיד לי: "מאוחר מדי, אין לי כבר כוחות, אני זקנה מכדי לשנות משהו בחיי", אבל, המציאות עולה על כל דמיון, והיא אמרה: "אין לי מה לעשות כאן לבד, אני רוצה לעבור לישראל, אני לא מפחדת מכלום".
היא קיבלה החלטה: לעלות לישראל בגיל תשעים ושש.
והפרויקט הבלתי אפשרי הזה התממש. אמי חיה פה אתנו שלוש שנים, את הפרק האחרון של חייה, בקרב המשפחה, עם הנכדים והנינים שלה. היא חיה חיים נוחים ושלווים, ללא דאגות.
כאן, היא הוציאה לאור את ספר זיכרונותיה ברוסית ובעברית, קראה המון ספרים, הייתה מעורה בפוליטיקה ובאקטואליה בארץ. היו לה הערות על חינוך הילדים העכשווי, על אופנה ועל תרבות.
שלוש השנים האלו היו מתנה. הן היו חשובות מאוד לשתינו והיוו סגירת מעגל בחייה וגם בחיי.
הן היו ההוכחה לכוחה של התקווה.
התערוכה היא הסיפור של שלוש השנים האחרונות שלנו ביחד.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit