אילנה גל
ILANA GAL
עבודות על עץ
Works on Wood

אוצרת: ורה פלפול

פתיחה: חמישי, 28.9.2017, בשעה 19:30

בית האמנים, תל אביב

אילנה גל מציירת על מצעי עץ בהיר אותם היא משאירה בחלקם חשופים לגמרי, תוך שימוש במכחולים ובכלים אחרים. העבודה על מצע עץ, שיש לו טקסטורה וצבעוניות משלו, מאפשרת לגל קודם כל לחפש את הדימוי בתוך החומר עצמו. תהליך החיפוש והיצירה מתאפשר רבות הודות להיצמדות למונוכרמטיות של העץ; לבחירה להגביל את פלטת הצבעים למנעד שנע ברובו בין גווני השחור ללבן.

חלק ניכר מהעצים המשומשים נאספים על ידי גל. את אלה, היא מספרת, היא אוהבת במיוחד משום "החיים שטבועים בהם", הדימויים שנדמה כי קיימים בהם זה מכבר, ומשום שדווקא מתוכם ועליהם ניתנת לה האפשרות ליצור רובד נוסף ועשיר של חיים חדשים. כך, בהדגשת "עיניי" העץ עצמו, גל מאתרת-יוצרת את הדמויות שבהן היא מפיחה חיים ושלהן היא בוראת היסטוריה. ומנגד נוכל לחשוב כי באימפרסונליות של הדמויות יש גם מן הסירוב להיסטוריה. שכן למעט אותן עיניים, שלרוב נגזרות מן העין הממשית ששקועה בתוך מרקם העץ, קלסתרי הפנים של הדמויות כמעט ונטולי פרטים.

את העץ המונוכרומטי מאכלסת גל בדמויות אנוש לצד בעלי חיים אקספרסיביים המאופיינים בתיאור מינימליסטי-גרפי. לא אחת הן ניבטות אלינו מן הצדודית באופן שמגלה השפעה מאמנות רחוב ואמנות שבטית. בטווח שבין שתי ההשפעות הללו נגלה לנו מנעד אפשרי של מערכות יחסים בין האדם לבין החיה: החל מהאדם המכפיף את הלא-אנושי לצרכיו, כפי שמתקיים בין הדמויות לשוורים שעליהם הן רכובות, או בינן לבין הדגים שאותן הן צדות; עבור ליחסים הסימביוטיים בין האדם לחיה, בהם נדמה לפרקים שהם חולקים ומחליפים זהות אחת ברעותה; וכלה בציפור הקטנה שנדמית כציפור נפשה של הדמות. האינטראקציה בן הדמות לבין החיה מציגה גם מערכות יחסים בן דמויות ילדיות לבעלי חיים, כאלה המזכירות לנו סצנות מתקופות הילדות.

למרות מינימליזם צורני ופלטת צבעים מצומצמת נידמה כי עולם הדימויים של גל דחוס ואינטנסיבי. עולם שהסימבוליקה שלו מבטאת יחסי גומלין בין האדם לעולם החי. באשר יחסי הגומלין שגוף העבודות מציע נתונים לפרשנות, גל מאפשרת לנו לנוע מתוך העמדה הרגשית-הפרטית שלנו הצופים אל עבר מחוזות נאיביים של יחסי אדם-חיה, שראשיתם, אם לא סופם, בילדות; מחוזות פגאניים של טבע האדם ויחסיו עם הטבע; ולא פחות מכך של הכרה ביחסי השליטה שבין האנושי ללא-אנושי.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit