אמנים: אליהו גת, שמעון אבני, מיכאל גרוס, אלחנן הלפרן, קליר יניב, שרה כץ, חנה לוי,
אפרים ליפשיץ, ציפי פריידנרייך, בתיה רגב, אורי ריזמן, שרה שמי, צבי תדמור

בחודשים ספטמבר ואוקטובר יתקיימו בגלריה אלפרד ובבית האמנים תל אביב תערוכות מחווה לצייר אליהו גת. בתערוכות יוצגו תמות מרכזיות בעבודותיו אותן חקר ובחן האמן ללא הרף: המודל הנשי ונופי המקום. זהו חקר אידאי, רגשי ויצרי, הנפרש לאורך שנות יצירתו.
פועלו, יצירתו, ומורשתו החינוכית והתרבותית של האמן אליהו גת היוו תרומה ייחודית לתרבות הישראלית. גת היה אידיאליסט, איש חזון ומעש, יוצר, והוגה. הוא היה ממייסדי קבוצת "העשרה"
(שפעלה בשנים 1951–1960), ניהל את המכון לאמנות בבת ים (1964–1978), ייסד עם רחל שביט את קבוצת "אקלים" (שפעלה בשנים 1973–1982); חתן פרס דיזנגוף (1978), יו"ר אגודת הציירים והפסלים (בשנים 1980–1981), מורה ומחנך לאמנות של תלמידים רבים במכון לאמנות בבת ים, במדרשה לאמנות, ובמקומות רבים נוספים.
אליהו גת היה אמן טוטאלי, רומנטיקן, חדור באהבת הארץ – המקום – האדמה החדשה, אהבה אותה ינק עוד מבית הוריו. "גת מן המעולים שבציירי הנוף הישראלים, מייצג ביצירתו ובביוגרפיה שלו חתך מסוים של חווית אמן ישראלית אוטנטית," כתב האוצר יגאל צלמונה בקטלוג לתערוכה רטרוספקטיבית שאצר לגת במוזיאון ישראל (1984). האמן חקר את הטבע וצייר את נופי המקום, ציור המהווה נייר לקמוס להלכי הרוח הרגשיים שלו. שנים של התבוננות במרחב המקומי ושהייה בו הולידו קורפוס עבודות המתחקה אחר האור והנוף הארצישראליים ומתעד אותם על תוויהם המשתנים, בנוסף יצר מודלים פוביסטים ויטליים של אישה–נוף.
את הקשר הבלתי ניתק לאדמה, לשורשים, ולמקום ספג בתחנות השונות בחייו: בית הוריו, לימודיו, ובקבוצות האמנות אותן ייסד; קשר זה אינו מש מיצירתו ומחזונו.
בתערוכה בבית האמנים יוצגו ציורי נוף של אליהו גת לצד עבודות של קולגות-חברים לדרך, מקבוצת "העשרה" וקבוצת "אקלים", ועבודות תלמידים שצוירו אתו בסדנאות בטבע.
אירית לוין, אוצרת

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit