• hadara-4

  • %d7%94%d7%93%d7%a8%d7%94

בתערוכה מבט מ תל – חירייה, מציגה הדרה רתם,סדרת ציורים שנעשו כמחווה לחזון של בעלה רון רותם משנת 1981, להפוך את הפסולת בחירייה לגז מתאן וליצור ממנו חשמל. מראש התל הנישא לגובה 60 מטרים נשקף נוף מרהיב של השטחים הירוקים והעצים המקיפים את האתר, השדות המוריקים של חוות שלם, מקווה ישראל, השבילים, חלקות השדה החקלאיות, תוואי נחל איילון ונחל שפירים, הים התיכון, ההתפתחות האורבנית וגורדי השחקים של גוש דן.במבט על יצרה הדרה בשפה יצירתית ותרגום אישי סדרת ציורים אקריליק על בדים, , תוך חיבור ודיאלוג עם תכניותיו של אדריכל המקום, פטר לאנץ, וחיבור לעולם האקולוגיה.
ממרומי התל, צילמה, ציירה וחקרה במשך כשנתיים את הנוף. סקיצות שציירה ותמונות שצילמה שהועברו למחשב בסטודיו הפכו לחלק מתוך עבודותיה.
עם השנים, הפכה "חירייה" לפארק אריאל שרון, שהפך מאי האשפה הגדול בישראל לפנינת חמד קסומה, שטח פתוח וחיוני במרחב האקולוגי של תל אביב, המסמל בעיקר את ההתחדשות. את הקדמה, שמירה על כדור הארץ ואת התהליכים החינוכיים המועברים לדור העתיד במסגרת ביקורים במקום. פארק המיחזור הפך לאחד האתרים הגדולים מסוגו בעולם שמייצר גז מתאן תוך שימוש בפסולת לטובת התעשייה. הפארק זכה בפרס העיצוב הירוק בקטגוריית אדריכלות נוף של המרכז האירופי לאדריכלות בשנת 2010.
רתם מציגה את יופיו של המקום במבט על. תערוכה זו מאפשרת לראשונה לחשוף טפח מעולם התוכן אליו נחשפה במשך שנים רבות.
האוצרת אורנה פיכמן, כתבה על עבודותיה " רתם מתרשמת מנוף ומשתמשת בו כהתחלה לציוריה. יש והיא מציירת במקום עצמו, יש והציור שלה מתבצע בסטודיו דרך פרטים של תצלומי אויר ותצלומים שערכה במקום או כאלה שנחרטו בדמיונה. התוצאה הסופית אינה מציגה מרחב שטח שאינו מוכר כנוף עצמו, אם זאת הוא משמר היטב את תחושת המקום.
בזיקה ליצירותיו של יוסף זריצקי, רתם מתחילה כל ציור שלה במסע של מכחול המחלק את הבד לגריד, ויוצר תשתית מבנית בה קווים, צורות, צבעים וכתמים מרכיבים פסיפס של מראות התחומים בסדר ובריתמוס. מראות אלה מתקבלים מהתבוננות ממרחק כמרבד זוהר וצבעוני משולל עומק פרספקטיבי… בהיותה של רתם אמנית מודרניסטית מובהקת, המציגה תיאורים המקשים על הצופה קליטה ופענוח בהתבוננות ראשונית, ומאפשרת לו חוויה מתמשכת."
הדרה מחלקת את מצע הציור לצורות גיאומטריות ששוברות את רצף משטחי הצבע ויוצרת תוך כדי כך, שברי צבע בעלי רגישות שבונים ערכים פלסטיים ממשיים.
הציורים צמודים לטבע תוך שאיפה להפשטה: כתמים צבעוניים,מקצבי פסיפס א-סימטריים הופכים למבנה ציורי מופשט הנע בין גיאומטרי לאקספרסיבי.
רתם, עסקה שנים רבות בהוראת האמנות והעיצוב. עבודות רבות בתערוכה נוצרו מתוך דיאלוג עם סגנונות שונים ומעבודותיו של האמן, חיים סוטין, שבסגנונו הייחודי הרבה גם הוא לצייר תמונות נוף ובניינים עקומים תוך שימוש בצבעים חמים ובהנחות צבע עבות שהעניקו תחושת עוצמה לציור.
מיומנותה בשימוש בצבע ובגווניו, ובצבעים אופטימיים ומתמזגים מורגשת במיוחד בעבודותיה. הדרה רתם, בעלת תואר M.A בחינוך, ותואר באמנות מהאקדמיה בצלאל, ואשר השתלמה בארה"ב- ב Art Institute Of Chicago
עבודותיה של רתם הוצגו בתערוכות רבות בארץ וברחבי העולם. את עבודותיה ניתן למצוא באוספים פרטיים בישראל, באוספים שונים וכן אצל אספנים בארה"ב, איטליה, יפן, גרמניה.
התערוכה הנוכחית מהווה, הזדמנות ייחודית להצצה אל עולמה של היוצרת ולמסע משותף בדרך חוויותיה.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit