התערוכה של חוה גילון מקבצת עצים שנאספו מאתרים שונים, והפכו למצעים לרישום. חלקם לוקטו ביער בצפון גרמניה, חלקם היו מונחים במשך שנים רבות בחצר הגדולה של בית ספר ויצ"ו בחיפה, וחלקם נמצאו זרוקים ברחובות העיר. לעצים אלה היסטוריה עלומה של גלגולים בזמן, ואין דרך לדעת מנין הגיעו, ואיזה שימוש עשה בהם מי בעבר. שאלות אלה נוטעות את מוצא התערוכה הזאת בעבר לא ידוע, הנושא זיכרונות כמוסים. לוחות הדיקטים המשמשים כמצע לרישומי התערוכה מציגים מגוון רחב של מפגשים בין סימני רישום קלים ומצע של עץ כבד. המדיום הרישומי, שבאופן מסורתי קשור לנייר, כותב את העץ הישן להקשרים חדשים בהווה.
חלק מהעבודות בתערוכה נוצרו כמחאה על ההזנחה שהיתה לאורך השנים מנת חלקו של מקום חיפאי שבעבר הרחוק היה שמור ומטופח: בוסתן כאייט. פינת חמד זו, הממוקמת בפאתי העיר, היתה בימים עברו גן לתפארת, אשר אומץ גם על ידי האמנים יצחק דנציגר ומיכה אולמן. כאשר הועבר המקום לבעלותה של עיריית חיפה, הוא הוזנח לחלוטין. לאחרונה הציגה גילון בתערוכה שבה תיעדו פעילים חברתיים את מצבו של המקום בהווה, מתוך שאיפה לשקם את העזובה. הרישום בקו ובצבע מוצא מענה בנקבים הקטנים שיצרה פעולת החירור על מצע העץ, המרמזים על התפוררות הבוסתן והיעלמותו כתוצאה מהזנחתו.
עבודות התערוכה נולדו במקביל למעבר של גילון לסטודיו חדש, הממוקם בעיר התחתית של חיפה, באזור ואדי סאליב, בשכונה שכונתה פעם "ארד אל יהוד". כשהוקמה השכונה, בסוף שנות התשעים של המאה התשע-עשרה, היא צמחה כאתר מבודד שחרג מחומות חיפה העתיקה, אשר הלכה ונעשתה צפופה. המעבר למקום הזר שלח את גילון למסע פנימי של התלבטות. העבודות נולדו מתוך התסכול והחיפוש, ומן הקושי להתמודד עם הבידוד של הסטודיו, עם סביבתו המוזנחת, ועם בתיו ההרוסים למחצה. ברובן ניכר החיבור החזק לסטודיו ולסביבתו. הרישומים מבוצעים על גבי משטח של עץ העשוי מדיקטים משומשים, אשר חוברו יחדיו טלאים טלאים. הדיקטים הישנים, הזרוקים, בעלי הצורות השונות, עוצבו מחדש בנגריה, בתהליך מתועש ומדויק, שדרש מהם להתיישר לפורמט מסוים מאוד. התוצאה היא מפגש בין האקראיות של הפסולת ובין הסדר והתכנון של התעשייה.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit