%d7%a0%d7%95%d7%a2%d7%9d-%d7%a2%d7%95%d7%9e%d7%a8"אדריכלות: פסל שאפשר לגור בו" (נועם עומר)

גוף זה של עבודותיו של נועם עומר נוצר במהלך מספר שנים, במקביל לגופי עבודה נוספים. במקביל לעבודות עזות צבעוניות המזוהות עם סגננו , היה ניתן להבחין בגוף יצירה שונה של עבודות שכולו מונוכרומטי, העשוי בעיקר בטכניקה של רישום בפחם, גרפיט ובדיועל נייר או בד. גוף זה מתאר ברובו פנים או חוץ של מבנה מול דמות אנושית, כהטקסטורה של הבניין והמרקם של העור משוחחים זה עם זה.

דמות האדם, לרוב דמות של גבר, מתכתבת עם מבנים מתקופות היסטוריות שונות. הדמויות הן מעין רוחות רפאים בתוך או ליד החללים. במילים של עומר: "הדמות ככל הנראה מתה (רוח רפאים). החלל מת, כי בטון הוא דבר מת". הטקסטורה של הדמות ושל המבנה נבנית במעין טכניקה פיסולית של "הוספה וגריעה". זהו ציור שמדבר שפה פיסולית.
לפעמים מופיעה דמות מפלצתית שמשדרת מיניות גרוטסקית ומפחידה, לרוב עם איבר מין נשי. המוטיב הנקבי מופיע בניגוד מוחלט למבנה ובניגוד לדמות הגברית אשר נטמעת בתוכה. בדמויות אלה ניתן לראות השפעות סותרות של וילם דה דקונינג וניקי דה סנט פאל, על אותה דמות עצמה. העיסוק הוא למעשה בנקביות ולא בנשיות, כי אין דבר נשי בדמות פרט לאיבר מין נקבי – מעין פתח המאיים לבלוע ולכלות.

מבחינת נועם אדריכלות היא אם האמנויות. לדעתו לא ניתן להבין אמנות פלסטית מבלי להתייחס לארכיטקטורה. באופן אוטודידקטי הוא החל ללמד את עצמו את ההיסטוריה של האדריכלות ולצייר אותה –החל בפירמידות במצרים, כנסיות בתקופת הרנסנס באיטליה, אנטוני גאודי בספרד ופרנק לויד רייט בארצות הברית. המבנים שהוא רושם לקוחים ממבנים קיימים אשר הוא מתבונן עליהם בצילומים ועד מבנים מומצאים המכילים היברידים המשלבים סגנונות שונים.
בדו-שיח בין הדמות והמבנה, התפקידים משתנים: לעתים הדמות נעלמת בתוך המבנה, לעתים היא עומדת מולו פנים אל פנים, לעתים היא קישוט בתוכו. בעבודות אלה
אין שימוש בפרספקטיבה במובן המסורתי, אלא השטחה שיוצרת דיס-אוריינטציה. הפרופורציות מתבטלות: אין לדעת האם הנוף המתואר לפנינו הוא תל נמלים או הר אוורסט. אנו רואים פני שטחבנופים עירוניים לאורך ההיסטוריה שיוצרים מרקם ללא התחלה וללא סוף.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit