תלמה נבו, ילידת ירושלים, מתגוררת ועובדת בסטודיו במושבה יוקנעם. היא יוצרת בתחומי האמנות השונים – רישום, ציור, צילום, פיסול ומיצב, וכן מחברת שירה ופרוזה המתפרסמות בכתבי עת וספרים.במרכז התערוכה "מקום בהפרעה" מעמידה נבו מיצב המדמה מבנים הרוסים, שברי בניינים, ברזלי בניין, חוטי תיל, יציקות מלט ושתי מסיכות גז. המיצב, ממשיכו של מיצב קודם בשם "פולחן האביב", שהוצג בעבר בתל אביב, עוסק בהשלכות של מלחמות, הרס, פליטות והגירה. ה"מקום" המופיע בשם התערוכה מתייחס למרחב פיזי, גיאוגרפי, אך גם למרחב רעיוני ורגשי. המילה "מקום" היא גם אחד מכינוייו היהודיים של אלוהים, ויכולה להצביע גם על מקום מקודש.המילה "הפרעה", שמופיעה בהמשך, מצביעה על שיבוש, ליקוי וקושי.
לצד מיצב ההריסות שעל הרצפה משתלשל מהקיר רישום בקו העשוי מחוטי תיל,ולרגליו מונחות כיכרות לחם. ללחם,אותו מזון בסיסי שרוב בני האדם צורכים, נשמר מקום פולחני חשוב גם ביהדות ובנצרות. כיכרות הלחם המופיעות בתערוכה נתפרו, תוקנו, והונחו על אובייקט מלבני המדמה מזבח שעליו מעלים קורבנות. במצבן זה הן נראות פגיעות כמו גוף האדם עצמו. חוטי התיל הדוקרניים, הפוצעים והמכאיבים האופפים אותן מציבים מכשול, גבול.הם מרמזים על הקשיים של הקורבנות, הפליטים והמהגרים, אך מאידך שזורים עליהם חרוזי זכוכית שקופים,מנצנצים ומפתים, המסמלים תקווה ואור.המיצב כולו נחתם באוהל, מקום מגורים ארעי ונייד. גם האוהל,העשוי מחוטי תיל,ואינו יכול לשמש כמשכן קבוע, עשוי במצבו זה לדמות מלכודת או מתקן כליאה.
יצירתה של תלמה נבו מתייחסת למצבים חברתיים כמו פגיעות מיניות, מלחמה, הגירה ופליטות. נושאי עבודתה מכתיבים את החומרים הראשוניים שבהם היא יוצרת, כמו אדמה, מלט, זפת, קש, מלח, גזעי עצים, ברזל, חוטי תיל ועוד. האדמה והזפת הם החומרים הדומיננטיים ביצירתה."האדמה היא ההתחלה וגם הסוף," היא אומרת. "האדמה מכילה את האדם, ומכונה 'אימא'. פנים רבות לה, לאדמה: היא טובה ומניבה פרי, אך יכולה גם להתגלות כהרסנית ובולענית, כשהיא רועשת.האדמה היא גם מקום".בחומר הגלם של הזפת בחרה האמנית בשל איכויותיו המיוחדות. הזפת היא חומר נוזלי, גמיש, בעל צבעוניות רבה, הנעה מחום-צהבהב ועד שחור.היא מופקת מחומרי אדמה, פחם,נפט ועץ. גם הבחירה של נבו לעבד את הזפת בידיים נבעה מהצורך שלה להשיג קירבה ישירה ובלתי אמצעית אלה חומרים השונים.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit