מבפנים

אורי ניר

אוצרת: גלית סמל

הציורים של ניר הם אל־זמניים. הוא מצייר חללים ריקים השואבים פנימה את הצופה, מנותקים ממקום ומזמן מוגדרים ונעדרים כל אלמנט נרטיבי או דמויות. ציוריו אינם משקפים את המציאות אלא נשענים עליה. הם מתבססים, כמקור השראה, על תצלומים של חללים פנימיים אדריכליים – בין היתר של תיאטראות, היכלי תרבות ומוזיאונים. פעמים רבות ניר נוהג לשנות את מאפייני החלל, ההשתקפויות, מקור האור, הצל והצבעוניות. לעיתים הוא מתעלם לחלוטין מחלקי מבנה מסוימים וכך משנה את הפונקציונליות של החלל.

ניר עוסק בפירוק ובהרכבה מחדש של חלקי המבנה, שהופכים לכדי שלם חדש ומתעתע. בתהליך עבודתו הוא בוחן כל העת את הציור ובודק אם צריך לעדן, לחדד, או אף להחסיר דברים, כמו גרם מדרגות או מעקה. הוא מבצע בחלל האדריכלי מהלך של הפשטה מבפנים, בעודו מציג את המבנה במצבו המרוקן, ללא חפצים או סימנים שיעידו על הפעילות המתרחשת בו. באקטים של עריכה הוא בוחר באופן סלקטיבי חתכים ציוריים של הדימוי המקורי ומעבדם באמצעות בחירת הזווית שבה הוא מבקש להתמקד ועל ידי כך מאתגר את אופן הראייה של הצופים.

לניר יש משיכה לחללים ריקים, ובהתייחסו אליהם הוא חוקר אלמנטים פורמליסטיים כמו קו, צבע, צורה ומרקם ומתעניין בקומפוזיציות, בטקסטורות, בחיבורים טקסטורליים, במעברי צבע, בהנחות מכחול ובסימני מברשת. העניין שלו אינו מתמקד בעיקרו בתוכן החלל ובייעודו, אלא הוא מוּנע משיקולים ציוריים ואמנותיים. הציור הופך לכמעט מופשט, לאוסף של צורות ומעברים צבעוניים. כל פרט שנותר בציוריו המוגמרים של ניר משרת מטרה לשם יצירת סגנון מוקפד ואווירה מטאפיזית.

במבט ראשון נדמה כי החלל ריק, אך למעשה הוא מלא במשחקי אור, בטקסטורות ובמעברים צבעוניים. החללים מבטאים יופי וחרדה באופן סימולטני ונעים בין הנסתר לגלוי, בין האפל והמואר. החללים הנטושים ריקים מאדם ומנותקים מסביבה מגדירה, או כזו העשויה לספק עוגן שישייך אותם למקום ספציפי כלשהו. הם נעדרים גם אובייקטים שמייצגים תקופה או סגנון ברורים, ואין שום נקודת מבט מתוכם לעבר החוץ או הנוף.

אורי ניר
פתיחה: 16.06.2022 19:00   נעילה: 09.07.2022 14:00
שיח גלריה: